خودآگاهی چیست : خودآگاهی دری به سوی موفقیت

در این زمان از تاریخ که مردم جهان بیشتر درگیر مسائل بیرونی مثل کسب درآمد ، تحلیل روزانه اخبار ، بحث در مورد سیاست کشور و جهان و … هستند ، زمان و توجه خود را برروی مسائل درونی و بسیار مهم خویش نمی گذارند، که یکی از مهم ترین آنها خودآگاهی است.

 

  • انسانی که به خودآگاهی نرسیده باشد تقریبا در زندگی انگیزه و هدف مشخصی ندارد؛
  • صبح هایش را بدون انرژی و با غر زدن آغاز می کند؛
  • اگر ازش بپرسیم جایگاه خود را در ۱۰ سال آینده کجا می بینی جواب قطعی ای ندارد و اصولا امیدوار هم نیست که بتواند شرایط خوبی را تجربه کند؛
  • در تصمیم گیری هایش عموما دچار مشکل می شود و کارهایش اکثرا به عقب می افتند؛
  • همیشه احساس می کند چیزی در درونش کم است و احساس خلا می کند؛
  • درآمد مطلوبی هم از کسب و کارش ندارد و بقولی با درآمدی بخور و نمیر زندگی اش را می گذراند.

 

در عوض انسانی که به خودآگاهی رسیده است اوضاعش کلا متفاوت است؛

وضعیت اقتصادی اش همیشه رو به رشد است چون توانایی های خود را به خوبی می شناسد، از آنها در مسیر درست استفاده می کند و با ارزش آفرینی برای دیگران در قبال خدماتی که ارائه می دهد مردم کاملا راضی هستند تا به او پول بپردازند؛

رسالت و معنای زندگی اش را می شناسد، تمام کارهایش را با آن مسیر می سنجد و به همین خاطر در زندگی اش تعلل نمی کند و از اشتباهاتش نیز می آموزد؛

نه تنها احساس خلا درونی ندارد،بلکه سعی می کند خلاها و شکاف های درونی جامعه را نیز پر کند تا دنیا جای بهتری برای زیستن بشود؛

کاملا می داند در آینده می خواهد به کجا برسد و اهداف بلند مدت زیادی دارد؛

اگر به او ۱۰۰ میلیارد تومان پول بدهیم تا دیگر نیاز مالی نداشته باشد بازهم به شغل و فعالیت خود ادامه می دهد.

 

کافی است نگاهی به افراد موفق و ماندگار تاریخ بیندازیم . هیچ انسان موفقی وجود ندارد که به خودآگاهی نرسیده باشد . چون اساسا موفقیت زمانی رخ می دهد که حال آدمی خوش باشد تا بتواند به راحتی برروی مسائل مهم و اهداف زندگی اش تمرکز کند.

 

خودآگاهی تعاریف و اصطلاح های متفاوتی دارد و بین روان شناسان، دانشمندان، نوروساینتیست ها، فلاسفه و عرفا تعریف واحدی وجود ندارد. مثل :

خودآگاهی = consciousness (مصوب فرهنگستان زبان پارسی)

 آگاهی = awareness

خویشتن‌آگاهی = self-awareness

هوشیاری = sobriety, astuteness, alertness

 

اما من دوست دارم خودآگاهی را اینگونه تعریف کنم :

شناخت منشاء افکار و اعمال و استفاده از آن منشاء برای رسیدن به کامیابی

 

برای اینکه این تعریف را بهتر بفهمیم لازم است به خوبی مغز انسان و قابلیت های آن را بشناسیم .

بدانیم که ذهن ما دقیقا چگونه عمل می کند . ضمیرناخودآگاه چیست و قوانین و ویژگی های آن چیست ؟

زمانی که فکری به ذهن ما خطور می کند چه اتفاقاتی در بدن ما رخ می دهد که منجر به عمل و در نهایت نتیجه مطلوب می شود ؟

 

این سناریو را تصور کن

 

برای اولین بار خودرویی با کارکردی متفاوت به شما می دهند و می گویند تا آخر عمر باید با این خودرو سفر کنی.

شما هم اصلا از سیستم این خودرو سر درنمی آورید . هیچ کاتالوگ یا دستور کاری هم ندارید تا از روی آن عمل کنید . تنها کاری که از دستتان برمی آید این است که دستی خودرو را بخوابانید و پیاده شده و با دستانتان خودرو را هل دهید .

 

ذهن ما هم همین گونه است . اگر به درستی آن را نشناسیم مطمئنا نمی توانیم به درستی از آن استفاده کنیم و از امکانات آن بهره مند شویم .

این نعمت قدرتمند و بزرگی که خداوند به ما عطا کرده را نشناختیم و زندگی خوبی برای خود نساخته ایم، در عوض غُرَش را به خدا یا عوامل بیرونی مثل جامعه و دولت و سیاست می زنیم .

خود ما هنوز به وظیفه اصلی خود که شناخت بنیادین خویش است عمل نکردیه ایم ، پس نباید توقع داشته باشیم دیگران ما را بشناسند و به ما کمک کنند .

باید این نکته را قبول کنیم که هیچ کسی بیشتر از خود ما به فکر ما نیست .

 

یکی از نشانه های کمبود خودآگاهی در کشور پایین بودن میزان مطالعه هر فرد است .

تا زمانی که با افراد سرشناس و خوش  فکر تاریخ آشنا نشویم و ندانیم که جز تفکری که ما در سر داریم چه مدل های ذهنی دیگری وجود دارد نمی توانیم به خوبی درست و غلط را از هم تشخیص دهیم .

و چون ذهن آدمی طوری طراحی شده است که افکار تکرار شونده را حقیقت می شمارد. فکر می کنیم افکار و نظریه های خودمان که سال ها در ذهنمان تکرار شده کاملا درست هستند و بهتر از این مطلب در جهان وجود ندارد .

خب تا اینجا متوجه شدیم تعریفی که من از خودآگاهی داشتم این بود :

شناخت منشاء افکار و اعمال و استفاده از آن منشاء برای رسیدن به کامیابی

بخش اول تعریف یعنی شناخت کارکرد ذهن امری بسیار مهم است و اولین قدم ما برای رسیدن به کامیابی است . حالا می رسیم به بخش دوم : استفاده از آن منشاء برای رسیدن به کامیابی .

حالا که فهمیدیم باید منشاء را بشناسیم ، باید بدانیم کامیابی چیست وگرنه شناخت بدون استفاده که دردی از ما دوا نمی کند . در کنار علم ، باید عمل نیز وجود داشته باشد .

 

به تعداد افراد روی زمین برای کامیابی و موفقیت تعریف وجود دارد چون هرکسی موفقیت را متفاوت می بیند .

کسی مثل بیل گیتس شاید موفقیت را درآمد بالا و خدمت به بشر ببیند . یا بزرگی مثل گاندی ذره ای برای پول ارزشی قائل نباشد و فقط به فکر صلح باشد . یا شخصی مثل هیتلر کامیابی را در قتل عام معلولین ببیند !

 

هر نتیجه و رسالتی که به ما حال خوبی بدهد موفقیت ما را تعیین می کند . پس اینجا می بینیم که داشتن حال خوب و آرامش درونی از اصول مهم موفقیت است .

البته که داشتن حال خوب هم نکات زیادی دارد که اگر به آنها عمل کنیم روز به روز نسبت به وقایع مقاوم تر می شویم و هیچ چیزی نمی تواند حال ما را خراب کند . داشتن حال خوب مستمر از ویژگی های بارز افراد موفق و ماندگار تاریخ است .

امکان ندارن از کسی مثل جف بزوس (مالک آمازون) در بازه های زمانی مختلف بپرسیم امروز حالتان چطور است و او مثل اکثریت مردم پاسخ دهد : اِی، اِی بد نیست ، میگذرد !

 

از دیگر نکات اصلی کامیابی و موفقیت داشتن رسالت و معنای زندگی است .

باز هم فرد موفقی وجود ندارد که نداند رسالت زندگی اش چیست . نداند دقیقا می خواهد به کجا برسد . نداند بعد از مرگش افراد و اطرافیانش در موردش چه می گویند .

رسالت و معنای زندگی سوختی است که در مواقعی که شرایط سخت می شود به ما انرژی می دهد تا مسیر و چشم انداز خود را فراموش نکنیم .

تا بتوانیم خودمان به خودمان انرژی دهیم و وابسته به عوامل و انگیزه های درونی نداشته باشیم . افرادی که معنای زندگی خود را پیدا کرده اند اگر در بدترین شرایط هم زندگی کنند یا در بیابانی یکه و تنها باشند بازهم می دانند که باید کدام ستاره قطبی را راهنمای مسیر خود قرار دهند .

 

رسیدن به خودآگاهی شایسته ی انسان اشرف مخلوقات است و تفاوت اصلی ما با دیگر موجودات روی کره زمین همین است . آگاهی ما از خویشتن و قوانین جهان هستی اولین وظیفه مهم هر انسان زنده روی این کره خاکی است تا بتواند هم زندگی خود را بهبود بخششد و هم دنیا را جای بهتری برای زندگی کردن دیگران کند.

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید