سیل امروز شیراز و نکته ای که بهم یادآوری کرد

من از ۲۷ اسفند اومدم شهر شیراز، شهر گل و بلبل که مثل عید سال پیش در کنار پسر عمه عزیز کلی کار مفید بکنیم و برای ادامه سال جدید برنامه هایی که دارم رو عملی کنم.

 

امروز ظهر بارون و تگرگ شدیدی گرفت که باعث شده بعضی از نقاط شهر (مخصوصا دروازه قرآن) سیلی از آب راه بیوفته و چون دروازه قرآن هم ورودی شهر هست و جاده شیبداری داره، کنترل ماشین در آب کار سختی هست و ماشین های زیادی توسط آب هدایت شدن ؛ همه شون باهم برخورد کردن و خلاصه وضعیت مناسبی در اون بخش از شهر نیست.

به خاطر این اتفاق تعدادی از دوستان و آشنایان بهم پیام دادن که حالتون چطوره و کجایید و چه خبر از اون جایی که شما هستید؟ (از همه شون ممنونم که به یاد من بودن و سلامتی من براشون مهم هست)

خب سمتی که ما هستیم اتفاقی نیفتاده و شاهد وضعیت آرومی هستیم (عکس زیر)

 

 

همونطور که در عکس می بینید وضعیت جوری هست که انگار یه بارون تقریبا معمولی اومده (به جز حجم آبی که در جوب کنار خیابون می بینید).

اینا رو گفتم که به این نکته برسم؛

مغز آدما طوری طراحی شده که همیشه دنبال نکات منفی، بزرگ کردن و تعمیم دادن اون نکات هست.

وقتی آدم ها می شنون که در شهری سیل اومده، برداشت و تصویر ذهنیشون اینه که کل شهر رو آب برده و در تمام خیابان ها تصادف های هولناکی رخ داده، چون کارکرد ذهن ما این مدلی هست. این تصویر ذهنی ماست که به صورت طبیعی در مغز ما شکل می گیره چون مغز ما کار اصلیش محافظت از ماست.

 

نمی خوام بگم که نباید برامون مهم باشه سیل اومده و بخشی از شهر خراب شده و ماشین های زیادی داغون شدن، اینو میگم که بدونید مغز ما چطوری کار می کنه و چطوری استرس بیش از حدی به بدن ما وارد می کنه.

شاید کمتر از ۱۰% شهر آسیب دیده باشه ولی مغز ما طوری تصویرسازی می کنه انگار که ۹۹% شهر رفته زیر آب. توی قسمت اول پادکست بیشتر از یک در مورد اینکه مغز ما چطوری کار می کنه و چطور ورودی های ذهنمان را کنترل کنیم صحبت کردم.

پیشنهاد می کنم این قسمت رو گوش کنید و منتظر انتشار قسمت بعدی باشید که در همین روزا منتشر میشه.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید