لطفا به دنیای من هم نگاهی بنداز

کته ای که خیلی زیاد در روابط بین آدمها دیده میشه، احترام نذاشتن به اون چیزاییه که طرف مقابل دوست داره و همین باعث میشه که فاصله روابط رو زیاد می کنه و حس خوبی منتقل نمیشه.

احتمالا شما هم بارها پیش اومده که خودتون به فرزندتون، همسرتون، دوستتون و … چنینی جملاتی رو گفته باشین و یا برعکس از اونا شنیده باشین.

جملاتی مثل:

اینم رنگیه که تو دوست داری!؟

اینم خوانندس که تو هوادارشی!؟

فلان شهرم جاییه که کسی بخواد بره مسافرت!؟

اونم دوسته که تو داری!؟

اینا چیه دلت رو خوش کردی و یادگاری نگه می داری!؟

اینم خانوادس که تو داری، من اصلا خوشم نمیاد ازشون!

استفاده از جملات بالا قیچی های تیزی هستن که حلقه های یه رابطه رو پاره می کنن.

هر کسی توی زندگیش یه سری اشخاص، اشیاء، ارزشها و باورها براش مهمن که ممکنه برای فرد دیگه، اهمیتی نداشته باشن، ولی اگه یاد بگیرین که در روابطتتون ، اینها رو شناسایی کنین و براشون احترام قائل شین، اون قیچی رو به چسبی تبدیل می کنین که رابطه هاتون رو محکم تر و دلچسب تر می کنه.

البته اشتباه نکنین، منظور این نیست که شما هم دقیقا همونا رو دوست داشته باشین و ازش لذت ببرین، بلکه منظور اینه که بی احترامی و توهین نکنین و طرف مقابل رو بخاطر علاقه داشتن به یه سری چیزا زیر سوال نبرین.

همه آدمها از زمانی که متولد می شوند، از هر چیزی که بهشون حس خوبی منتقل کنه ، یه تصویر می سازن و اون رو داخل آلبوم ذهنی شون می چسبونن که بر اساس تئوری انتخاب به اون دنیای مطلوب میگن. این تصاویر شامل افراد، اشیاءو ارزشها و باورهای هر فرد است.

یادتون باشه که هر کسی دنیای مطلوب مختص خودش رو داره و احترام گذاشتن به همه اون چیزایی که در این دنیا وجود داره، کلید طلایی ایجاد صمیمیت در روابطه.

انتخاب با شماست ، می تونین از قیچی استفاده کنین یا از چسب.

حالا از خودتون بپرسین که اصلا تا حالا به این آلبومها در روابطتون با عزیزانتون سری زدید که حداقل ببینید توش چه چیزهایی چسبونده شده؟

اگه به اونا نگاهی بندازین، تازه متوجه میشین که آها ،پس فلان موقع ، وقتی به همسرتان چیزی گفته بودید و او را شدیدابهم ریخت، دلیلش چه بود، در حالیکه اون موقع ،شاید حتی پیش خودتون گفته باشین که واااا!اون چرا اینقدر ناراحت شده؟ من که چیز خیلی مهمی نگفتم!

در حالیکه الان می دونید که شما دقیقا روی یکی از تصاویر دنیای اون دست گذاشته بودین و حس بدی بهش منتقل کردین.

کتاب تئوری انتخاب دکتر گلاسر با ترجمه دکتر صاحبی در این زمینه می تونه بسیار مفید باشه براتون

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید