۵ نکته ای که در این یکسال آموختم که احتمالا انجامشان نمی دهی

اسفند ماه سال ۹۶ بود که ایده راه اندازی وبسایتی آموزشی به ذهنم رسید که قرار بود سایتی باشه که همه بتونن توش آموزش های خودشون رو منتشر کنن ولی کمی که گذشت تغییر رویه دادم و قرار شد آموزه سایتی باشه برای کارهای خودم و ۱۴ اردیبهشت سال ۹۷ بود که اولین مطلب روی سایت آموزه قرار داده شد.

 

سایت رو یکی از دوستان عزیزم برام راه اندازی کرد و مدتی هم در مدیریت و رفع اشکالات سایت کمکم کرد ولی بعد از چندماه که سرش شلوغ شد و یه سری مسائل براش پیش اومد دیگه خودم دست به کار شدم و کار با وردپرس رو یاد گرفتم تا خودم بتونم از پس مسائلی که برای سایت اتفاق میفته بربیام.

 

اصلا فکر نمی کردم که امسال در این موقعیت باشم و این تجربیات رو در زندگیم تجربه بکنم.

خوبیه مدرس شدن دقیقا همینه.

نمی تونی دقیقا پیشبینی کنی که قرار هست در مسیرت چه اتفاقاتی بیفته. چون هرروز داری تغییر می کنی و با تغییر درونت، شرایط دنیای بیرونت هم هرروز تغییر می کنه.

 

 

اتفاقات خیلی زیادی افتاد که در مقالات سایت یا در اینستاگرام آموزه اکثرشون رو بهتون گفتم و اگر آموزه رو از ابتدا دنبال کرده باشید متوجه سرعت رشدش شدید.

اما چند نکته بسیار مهم و جامع وجود داره که اگر بهشون عمل کنی و اون ها رو به عادت تبدیل کنی، در هر زمینه ای که فعالیت می کنی، در هر شهری که زندگی می کنی و هر علایقی که داری، می تونی رشد زیادی داشته باشی و مخصوصا اگر مدرس هستی که خیلی بیشتر هم می تونی از حرفام ایده بگیری.

 

۵ تا از مهم تریناش رو در قالب حرفه خودم که تدریس هست برات توضیح میدم و ازت می خوام که سعی کنی هرچندتاش رو که می تونی در حرفه و حیطه فعالیت خودت از امروز شروع کنی یا بیشتر از قبل بهشون اهمیت بدی.

 

سخنرانی در دانشگاه الزهرا

کارهای جدید بکن

اولین اولیتی که من در همه کارهام دارم اینه که کارهای جدید و نو رو تست کنم.

یا کارهایی انجام دهم که کسی انجام نمیده یا حداقل کاری بکنم که خودم تا الان انجامش ندادم. کلا نمی تونم کار تکراری انجام دهم و بعد از مدتی حتما باید تغییر رویه بدم؛ حتی اینکه فقط فونت نوشته های اسلایدهایی که می سازم رو تغییر بدم هم می تونه حالم رو بهتر کنه.

 

مثلا مهر ۹۷ که کارگاه دوئل با کامل گرایی رو برگزار کردم برای اولین بار از فونت آوینی استفاده کردم. الان بعد از گذشت ۷ ماه متوجه شدم خیلی ها از جمله از دوستان و همکاران خودم هستند که از این فونت استفاده می کنند، پس تصمیم گرفتم فونت جدیدی را پیدا کنم که کمتر کسی از آن استفاده می کند.

 

این حداقل کاری است که می تونید انجام بدید تا تغییر در حرفه یا زندگی تون ایجاد بشه.

یا زمانی که دنبال ایده ای جدید برای تولید محتوای متفاوت در آموزه بودم، ایده تولید پادکست خنداموز به ذهنم رسید. پادکستی که در قالب طنز و آیتم های باحال، نکات آموزشی رو هم ارائه می داد.

 

جالب اینجاست که این پادکست از طرف مخاطبین مورد استقبال زیادی قرار گرفت و در نهایت منجر شد که برای مجموعه بیشتر از یک نفر پادکست های آموزشی در همین حال و هوا بسازم.

 

نکته مهم اینجاست؛

زمانی که شما به دنبال ایده های جدیدی برای تغییر در روند زندگی یا حرفه تان هستید، ایده هایی به ذهنتون می رسد که در آینده دستاوردهای زیادی برای شما دارن و می تونن به رشد شما بسیار کمک کنن.

 

یا ایده تولید محصول کمتازیا که در نوروز ۹۸ حدود ساعت ۷ صبح به ذهنم خطور کرد.

زمانی که این ایده رو عملی کردم غیر از اینکه چندمیلیون تومان پول برام ساخت، باعث شد به واسطه این محصول با اساتید کاردرستی آشنا شم و با اونها همکاری هایی رو شروع کنم.

 

مسئله اینجاست که اکثر انسان ها در مقابل تغییر گارد می گیرن و نمی ذارن که این تغییرات زندگیشون رو متحول کنه. من هرچه تا به الان بدست آوردم به این دلیل هست که تغییر رو دوست داشتم و همیشه به دنبال ایده های جدید بودم.

به شما هم پیشنهاد می کنم که عاشق تغییر باشی.

 

کارگاه مادربورد پیشرفت در تهران

به رفتارت آگاه باش

زیاد پیش میاد که  تو تاکسی نشستم و یه ماشینی مثلا بدون اینکه راهنما بزنه می پیچه جلوی تاکسی ای که من سوارش شدم، یا بی دلیل بوق می زنه و راننده میگه چخبرته، رو به من می کنه و میگه:

مردم چرا اینجوری شدن؛

شعورم خوب چیزیه بابا!

 

بعد چند دقیقه دیگه خودش تو خیابون لایی می کشه یا بی دلیل بوق میزنه!

خب داستان از چه قراره؟

همه بی شعورن؟ این راننده هم مثل همه راننده ها شعور نداره و خودش خبر نداره؟

نه دلیلش این نیست. دلیلش اینه که وقتی ما رفتار اشتباه دیگران رو می بینیم خیلی راحت تر می تونید تحلیل کنیم و با آگاهی نظر بدیم. ولی وقتی خودمون اون کار رو می کنیم خیلی به خودمون و رفتارمون آگاه نیستیم!

 

وقتی من میام حیطه کاری خودم رو خودآگاهی انتخاب می کنم دلیلش اینه که اکثر اشتباهاتی که انجام میدیم، سماجت هایی که نمی کنیم، تنبلی هایی که برای رسیدن به هدف هامون داریم و کلی اتفاق دیگه، به این دلیل هست که به رفتار الانمون آگاه نیستیم.

 

حتما براتون پیش اومده که تصمیم گرفتید برید توی اینستاگرام و پیج فرد خاصی رو پیدا کنید ولی بعد از ۱۰ دقیقه به خودتون اومدید که ای دل غافل، کل استوری های بقیه رو دیدم و چندتا کامنت هم گذاشتم ولی هنوز اون کاری که می خواستم انجام بدم رو انجام ندادم!

[alert type=”success”]همه این اتفاقا به این دلیل میفته که به رفتارمون آگاه نیستیم.[/alert]

 

یا مثلا رفتی تو سایتت مقاله بنویسی (دقیقا مثل اتفاقی که برای نوشتن این مقاله افتاد) تا میای نوشته جدید رو باز کنی و تایپ کنی، سرت گرم مشکلات و مسائل پیش اومده تو سایت میشی یا یادت میفته فلان سایت رو چک کنی و همین اتفاقا باعث میشه چندروز طول بکشه تا مقاله رو بنویسی!

 

زمانی که به کارهایی که می کنیم آگاه بشیم اکثر موانع برطرف میشن و زمانمون هم هدر نمیره و کلی اتفاق خوب دیگه میفته. 

یه راهکار خیلی خوب هم بهتون بدم که خیلی بهتر بتونید به خودآگاهی برسید.

همیشه این سوال رو از خودتون بپرسید:

این کاری که من می کنم من رو به هدف می رسونه؟

 

یعنی مثلا تصمیم گرفتیم که لاغر شیم و هرچیزی رو نخوریم. بعد دوستتون پیشنهاد میده بریم فلان فست فودی که تازه راه افتاده، چون سیب زمینی پنیر خیلی خوشمزه ای داره.

شما از خودتون می پرسید الان من برم این غذا رو بخورم آیا به لاغر شدنم کنم می کنه؟

کم کم که تمرین کنید این سوال رو می تونید اکثر مواقع از خودتون بپرسید.

 

پس حواسمون باشه که در هر لحظه داریم چی کار می کنیم.

 

کارگاه مسیر باورها در تهران

دنبال مهارت جدید باش

می خوام لیستی از مهارت هایی که بلدم و توی کار خودم ازشون استفاده می کنم براتون بنویسم:

 • کار با وردپرس
 • کتاب نویسی
 • مقاله نویسی
 • تبلیغ نویسی
 • تایپ ۱۰ انگشتی
 • اسلایدسازی
 • تولید پادکست
 • ادیت ویدیو با Camtasia
 • تدوین صوت با Cubase
 • طراحی با فتوشاپ
 • سخنرانی
 • ساخت محصول صوتی
 • ساخت محصول تصویری
 • تولید محتوا در اینستاگرام

 

این ها درصد زیادی از مهارت هایی هستند که من در ۹ سال اخیر به مرور یاد گرفتم. بعضی هاشون خیلی زود به عادت تبدیل شدند و بعضی ها هم چندسال زمان بردند تا به حد خیلی خوبی برسند.

 

در بعضی از این مهارت ها صاحب سبک هستم (مثل ساخت پادکست) و در بعضی ها هم در حد قابل قبولی قرار دارم در حدی که کارم رو راه میندازه.

با اینکه اینهمه مهارت دارم ولی هنوزم دوست دارم مهارت های جدیدی یاد بگیرم، یا مهارت های قبلی رو بیشتر تمرین کنم چون می دونم که هرچی مهارت های بیشتری بلد باشم یا مهارت های قبلی رو عمیق تر بکنم حداقل سودی که برام داره اینه که اعتماد به نفس من رو بیشتر می کنه. وقتی هم که اعتماد به نفسم بیشتر بشه به مراتب جسارت های بیشتری می تونم بکنم.

 

مثلا وقتی در مقابل استادی قرار می گیرم که سال هاست تدریس می کنه و اسمی برای خودش دست و پا کرده دیگه به خودم نمی گم که خب من الان برم جلو باهاش صحبت کنم که چی بشه؟

بگم من کی ام؟

چی بلدم؟

چجوری می تونم کمکش بکنم؟

 

همین که ادیت ویدیو رو بلدم و می تونم به خیلی ها پیشنهاد بدم که ویدیوهای تبلیغاتی سایت و اینستاگرامتون رو براتون می سازم، می تونه سودهای زیادی برام داشته باشه.

پس هیچوقت به مهارت هایی که تا الان کسب کردید بسنده نکنید و همیشه به دنبال این باشید که کارهای جدیدی بکنید و مهارت های جدیدی رو یاد بگیرید.

 

فروشنده خوبی باش

اگر مقاله “من فروشنده ام، مسیر عصبی می فروشم” رو خونده باشید، توضیح دادم که اگر من بتونم بیشتر محصولات و آموزش هایی که دارم رو بفروشم یعنی اینکه من تاثیرگذار بودم که مخاطب حاضر شده پولش رو به من بده تا از آموزش های من استفاده بکنه.

 

[alert type=”success”]در کل جهان فروشنده بودن کار خوبی نیست و آدم ها در ناخودآگاهشون از فروشنده ها خوششون نمیاد.[/alert]

و چون از فروشنده ها خوشمون نمیاد خودمون هم فروشنده نخواهیم شد یا اگر فروشنده هستیم و جنس یا خدماتی رو می فروشیم تلاش نمی کنیم که فروشنده خوبی باشیم.

چرا؟

چون فروشنده خوب سرش شلوغ میشه و باید همش بفروشه.

بذارید با این مثال توضیح بدم.

 

تصور کن که دوست نداری ظرف بشوری. بعد قرار هست خونتون کلی مهمون بیاد. شما هم چون ظرف شستن رو دوست نداری بلد نیستی اصلا ظرف بشوری ولی خانواده می خوان زورت کنن که باید یاد بگیری ظرفا رو بشوری چون قرار هست آخر شب ظرف ۷۸ نفر رو بشوری!

 

با این اوصاف واقعا دوست داری که ظرف شستن رو یاد بگیری؟

دوست داری تو شستن ظرف ها حرفه ای شی که دفعات بعدی هم که مهمون اومد بازهم تو ظرف ها رو بشوری؟

عمراً.

 

فروشنده خوب بودن هم دقیقا همینطوره.

وقتی بلد نیستی که فروشنده خوبی باشی و از فروشنده بودن هم خوشت نمیاد، اصلا دوست نداری که سمت این کار بری و همیشه بهونه هایی رو پیدا می کنی که این کار رو نکنی و یاد نگیری که چطور میشه فروشنده بهتری بود.

وقتی هم که یاد نگیری خب تمرینی نمی کنی و در نهایت فروش خوبی هم نخواهی داشت.

 

بالاخره همه ما در تلاشیم که از مهارت و شغلی که داریم پول دربیاریم دیگه. اما مشکل اینجاست که به صورت ناخودآگاه دوست نداریم که فروشنده خوبی باشیم. وقتی به این قضه آگاه باشیم و بفهمیم که یکی از دلایل اصلی ثروتمند نشدنمون همین مورد هست بیشتر تلاش می کنیم تا این طرز فکر اشتباه رو تغییر بدیم.

 

کارگاه “مادربورد رویاسازی” در مشهد

به ندای درونت توجه کن

این مورد آخر رو دوست دارم براتون در یک فایل ویدیویی توضیح بدم. ویدیو زیر رو ببینید

 

 

تو این یک سالی که آموزه راه اندازی شده نکات خیلی زیادی آموختم و اتفاقات خوب زیادی برام افتاده. اگر دوست دارید بیشتر در موردشون صحبت کنم و غیر از این ۵ تا نکته، نکات دیگه هم بهتون بگم در بخش کامنت ها موافقتتون رو اعلام کنید

و همچنین بنویسید که کدوم یکی از این نکاتی که گفتم رو تو زندگیتون عملی می کنید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید