توسعه فردی: خوان اول توسعه فردی(چشم انداز)

خوان اول توسعه فردی (چشم انداز)

 

رسیدیم به سومین روز از سفر ده روزمون که قرار شد توش درمورد توسعه فردی صحبت کنیم. دیشب در مقاله توسعه فردی چیه : هفت خوان توسعه فردی ، متوجه شدیم توسعه فردی چیه و چقدر برای ما اهمیت داره. امشب در مورد اولین خوان توسعه فردی صحبت می کنیم.

این سناریو رو تصور کن.

الان ۶۸ سالته. در یک ویلای ۳۵۰۰ متری در کلاردشت داری زندگی می کنی. هر روز صبح که از خواب بیدار میشی دو نفر از کارمندای خونه ات واست صبحونه میارن و لباساتو اتو می کنن تا آماده شی بری به کارخونه ات سر بزنی چون امروز یه جلسه خیلی مهم تو کارخونه هست که تو هم حتما باید باشی و برای یه پلن و سرمایه گذاری ۴۰ میلیاردی نظر بدی.

 

بعد از اینکه آماده میشی و راننده ات با ماشین BMW میاد دنبالت تا باهم برید سر کار. وقتی به اتاق جلسات می رسی همه مدیران جلوت می ایستن تا تو روی صندلی مخصوص به خودت بشینی. بعد از جلسه هم همه باهم میرید توی رستوران کارخونه و همگی یه ناهار خوشمزه و لاکچری می خورید.

 

همه چیز قشنگ و عالی به نظر می رسه مگه نه؟

ولی اینا همه اش ظاهر قضیه است. تو قلبت کمی درد می کنه و کسی این رو نمی بینه؛ چون از کاری که داری انجام میدی لذت نمی بری. اصلا بهت نمی چسبه که رئیس این کارخونه باشی. دوست داشتی همون موسیقی رو ادامه بدی که تو جوونی هات خیلی بهش علاقه داشتی و صبح تا شب با دوستات دنبالش بودی.

 

بعد از ناهار تصمیم می گیری یه چرتی بزنی تا شب به یک قرار دیگه برسی. پس به راننده ات میگی من یه چرتی تو اتاق خواب دفترم میزنم، تو نیم ساعت دیگه من رو بیدار کن. نیم ساعت می گذره و راننده میاد سراغت تا بیدارت کنه ولی هرچی صدات میرنه چشمات باز نمیشه. همونجا متوجه میشه که قلبت دیگه نمی زنه و جان به جان آفرین تسلیم کردی.

 

به نظرت این داستان می تونه واقعیت داشته باشه یا نه؟

قبل از اینکه ادامه متن رو بخونی یک دقیقه در موردش فکر کنی(قول بده که ادامه متن رو نمی خونی تا بهش فکر نکنی)

.

.

.

.

.

.

.

.

من که میگم:

نه، عمرا همچین اتفاقی در دنیای واقعی نمی افته. اگر توی فیلما همچین شرایطی رو دیدید باورش نکنید.

حالا چه شرایطی؟

اینکه یه آدم پولدار و موفق وجود داشته باشه که به کاری که انجام میده عشق نورزه و دوست داشته باشه برگرده به جوونیاش و کاری که اونموقع دوست داشته انجام بده.

به هیچ وجه این اتفاق در دنیا نیفتاده و خواهد افتاد. یعنی :

نمی شود انسان موفقی روی کره زمین وجود داشته باشد که با کاری خلاف عشق و علاقه خود رشد کند!

عامل اصلی ای که آدم ها رو از زندگیشون راضی می کنه و به اصطلاح اونا رو موفق می کنه عشق و علاقه و اشتیاق هست. چون زمانی که به کاری عشق نورزی اصلا نمی تونی براش فعالیت کنی.

  • نمی تونی توش ایده پردازی کنی؛
  • نمی تونی در اون کار همراه با آدم های دیگه ای کار کنی؛
  • نمی تونی توش سماجت داشته باشی و پاش وایسی؛
  • نمی تونی براش هدفگذاری کنی تا قدم قدم بهش نزدیک شی؛
  • نمی تونی اون رو عنوان رسالت زندگیت انتخاب کنی.

ویدیوی زیر رو شاید قبلا دیده باشی؛ اگر ندیدی حتما الان ببینش و اگرم دیدی باز الان ببینش.

یکی از مهم ترین مباحثی که من خیلی روش تاکید دارم و هرجا میشینم ازش میگم، شناخت رسالت فردی هست. اولین روزهایی که آموزه رو راه اندازی کردم درموردش یک پادکست ضبط کردم که می تونید بهش گوش بدید.

توی اون پادکست در مورد اهمیت داشتن رسالت و نحوه پیدا کردنش صحبت کردم که خب پادکست خیلی خوبی شد و الان جز پربازدیدترین مطالب سایت هست. در اون پادکست روی اثرگذاری و رابطه اش با رسالت صحبت کردم ولی اینجا میخوام یک نکته تکمیلی بهتون بگم که خیلی به پیدا کردن رسالتتون کمک می کنه.

 

رسالت شما در چیزی هست که شما از انجام دادنش عشق می کنید.

خیلیا هستن که عاشق آشپزی هستند. وقتی میرن سر وسایل آشپزی اصلا نمی فهمن چطور زمان می گذره.

الان خیلیا هستن عاشق بازی ها کامپیوتری هستند. وقتی پای دستگاه بازی می نشینن اصلا یادشون میره باید غذا بخورن.

یا خیلی ها عاشق طبیعت هستند. همینکه برن وسط یه جنگل فقط بشینن و به اطرافشون نگاه کنن لذت می برن.

رسالت ما حتما نباید به اثرگذاری به جهان و دنیا ختم بشه. همینکه فقط حال ما از کاری که می کنیم خوب بشه و از انجام اون کار عشق کنیم داریم در مسیر رسالتمون پیش میریم.

شاید خود من قبلا رسالت داشتن رو با اثرگذار بودن قاطی می کردم ولی الان فهمیدم نه، حتما لازم نیست در رسالتت اثرگذاری هم وجود داشته باشه.

[alert type=”info”]همینکه حال خودت خوب باشه کافیه.[/alert]

فرض کنید تمام مردم جهان رسالتی رو پیدا کنن که باهاش حالشون خوب میشه؛ مطمئن باشید هم جهان بهتری خواهیم داشت و هم خود به خود هرکسی در جایگاه خودش اثرگذار خواهد بود.

 

همه اینا رو گفتم که تهش بگم اولین خوان از هفت خوان توسعه فردی پیدا کردن رسالتی هست که ما ازش لذت می بریم و هیچ کسی نمی تونه بدون داشتن رسالت از زندگیش لذت واقعی ببره و در نهایت بتونه اثرگذاری داشته باشه و پول خوبی هم دربیاره.

پیدا کردن رسالت رو جدی بگیرید

فردا منتظر دومین خوان از هفت خوان توسعه فردی باشید که در مورد شناخت کارکرد ذهن صحبت خواهیم کرد؛ که وقتی در کنار رسالت قرارش بدیم سرعت رشدمون چندین برابر خواهد شد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید