چطور استعداد و علایقم را بشناسم(قسمت دوم)

خیلی مهم هست که در زندگی کارهایی را انجام دهیم که از آنها لذت می بریم، نه اینکه زمان خود را با فعالیت ها یا مشاغلی بگذرانیم که چیزی جز اعصاب خوردی برای ما ندارند.

 

در قسمت اول این مقاله در مورد دو نکته مهم در پیدا کردن علایق و استعدادهای خود صحبت کردیم گفتیم قبل از استفاده از راهکارها برای شناسایی علایق خود که باعث پیشرفت در زندگی ما می شوند، باید حواسمان به این دو نکته باشد.

 

در قسمت دوم مقاله “چطور استعداد و علایقم را بشناسم” چندین راهکار و سرنخ برای پیدا کردن علایق واقعیمان ارائه می دهم که در حین سادگی بسیار راهگشا هستند.

قبل از اینکه به راهکارها بپردازم لازم هست که نکته ای بسیار اساسی رو توضیح بدهم.

 

استعداد چیست؟

اگر در کارگاه های من شرکت کرده باشید می دانید که همیشه در مورد علمی به نام نوروساینس صحبت می کنم و درباره مسیر عصبی توضیح می دهم.

برای اینکه بیشتر با مفهوم مسیر عصبی آشنا شوید پیشنهاد می کنم ویدیوی زیر را ببینید.

با توجه به ویدیوی بالا و تحقیقات علم نوروساینس، استعداد چیزی جز مسیر عصبی نیست. اگر می بینید مثلا کودکی در کلاس اول راحت تر از دیگران می تواند ریاضی یاد بگیرد و مسائل را حل کند، به این دلیل است که در سال های قبل بازی هایی را انجام داده یا در شرایطی بوده است که بیشتر از دیگران با مسائل ریاضی یا بازی هایی که مبتنی بر ریاضیات هستند رو به رو شده است.

 

هر کسی در هر مهارتی اگر در ابتدا توانایی لازم را ندارد با تمرین و مواجه شدن با آن حرفه می تواند با تمرین و تلاش در آن حیطه موفق شود.

 

البته که داشتن علاقه و شور و اشتیاق برای یادگیری هم در افزایش سرعت یادگیری مهارت تاثیر زیادی دارد.

پس اگر شما به کاری یا مهارتی یا انجام فعالیتی علاقه داشتید ولی در روزهای ابتدایی نتوانستید به خوبی آن مهارت را انجام دهید برچسب بی استعداد بودن را به خود نزنید.

 

این یک باور اشتباه بین عموم مردم است که وقتی فردی در دفعات اول اجرایی کردن مهارتی نتواند به خوبی عمل کند به او می گویند بی استعداد!

 

و این تفکر به دلیل وجود باور اشتباه دیگری است که می گوید افراد به استعدادهای خدادادی متولد می شوند و تا آخر عمر با همان استعدادها زندگی خواهند کرد

 

مطمئن باشید اگر به کار یا مهارتی علاقه دارید با تلاش و تمرین می توانید آن استعداد را درون خود بسازید. فقط باید علایق خود را بشناسید تا بدانید در چه مسیری باید تلاش کنید.

 

چطور استعداد و علایقم را بشناسم؟

سرنخ اول : بیشترین زمان در روز

یکی از مهم ترین سرنخ هایی که به شما نشان می دهد چه چیزهایی علایق واقعی شما را می سازند این است که بررسی کنید و ببینید در هفته یا روز بیشتر زمان خود را برای چه کاری صرف می کنید؟

 

البته کاری که از آن لذت می برید. چون بسیار کم پیش می آید که انسان بیشتر زمان خود را برای کاری که به آن علاقه ندارد صرف کند. حتما فعالیت یا فعالیت های زیادی وجود دارد که شما از انجام آنها لذت بیشتری می برید.

 

سرنخ دوم : آرزوها و رویاها

همه ما انسان ها در طول شبانه روز با خود افکار و آرزوهایی را مرور می کنیم.

 • ای کاش بتونم در آینده این کار را بکنم.
 • ای کاش بتونم در این کار موفق شوم.
 • ای کاش با آن شخص روابط بیشتری داشته باشم.

 

که معمولا هم این تفکرات را شب ها قبل از خوابیدن در سرمان می پرورانیم.

این ای کاش ها نشانه های مهمی هستند که به ما نشان می دهند ما برای چه کارهایی ساخته شده ایم و چه کارهایی می توانند ما را در مسیر رسالتمان پیش ببرند و باعث پیشرفت ما شوند.

 

آرزوها و رویاهایمان را نادیده نگیریم. این جهان اگر تا به امروز این همه پیشرفت کرده است و افراد زیادی تاثیرات بزرگی در رشد این جهان گذاشته اند، تماما به این دلیل است که پای آرزوهای خود ایستاده اند و بالاخره روزی آن را عملی کرده اند.

 

همین که به دنبال دستیابی به رویاهایمان قدم برداریم، بدون اینکه برای آن برنامه ای ریخته باشیم استعدادها و علایق واقعیمان را شناسایی و از آنها استفاده می کنیم.

 

سرنخ سوم : موفقیت های قبلی

نمی توانید انسانی را پیدا کنید که کاری را انجام نداده باشد و نتیجه مطلوبی از آن نگرفته باشد. و مسلما ویژگی های زیادی داریم که بارها از آن نتیجه گرفتیم.

دقیقا یعنی چی؟

 

 • یعنی حتما برایتان پیش آمده که در بازی فوتبال با پلی استیشن دفعات زیادی برنده مسابقه باشی.
 • بارها توانسته اید مسائلی که برای دیگران پیش می آید را به راحتی برایشان حل کنید.
 • بارها اتفاق افتاده است که برای دوستانتان غذایی درست کردید و آنها از دست پخت شما راضی بودند.
 • بسیار پیش آمده که اطرافیانتان در مورد دغدغه هایی که در زندگی شخصیشان داشته اند با شما مشورت کرده اند و شما توانسته اید آنها را به خوبی راهنمایی کنید.
 • همیشه افراد دوست دارند زمانی که شما در جمعی هستید برایشان خاطره تعریف کنید.

 

و به صورت خلاصه دوستان و اطرافیانتان شما را با چه ویژگی ای به دیگران معرفی می کنند؟

هر کدام از این ویژگی هایی که بارها تکرار شده اند و شما در آن مسیر عصبی خوبی را ساخته اید، می توانند جزء علایق و توانایی های اصلی شما در زندگیتان باشند. این اتفاقات به ظاهر کوچک ولی تاثیرگذار با جدی بگیرید.

 

سرنخ چهارم : چه زمانی غذا نمی خورید؟

کمی در زندگی خود جستجو کنید ببینید چه کارهایی وجود دارد که زمانی که در منزلتان غذایی خوشمزه حاضر است و بوی آن در اتاقتات پیچیده است ولی به خاطر کاری ناتمام به سمت سفره غذا نرفته اید.

 

چه زمانی بوده است که ساعت ها مشغول کاری بوده اید ولی اصلا متوجه نشدید که از زمان غذا خوردنتان گذشته است و شما اصلا احساس گرسنگی نکردید چون با ۱۰۰% تمرکز مشغول انجام کاری بوده اید ولی زمانی که متوجه شدید الان وقت غذا خوردن است معده شما به سر و صدا افتاده است؟

 

غذا خوردن چون یکی از اساسی ترین نیازهای واجب هر موجودی است، اگر کاری باعث شود که این کار به تعویق بیوفتد مطمئنا آن فعالیت بسیار برای انسان مهم هست، حتی مهم تر از زنده ماندن و نیاز به بقا!

 

سرنخ پنجم: خرج کردن پول

اگر بتوانید به صورت روزانه پول هایی که برای کارهای مختلف خرج می کنید را یادداشت کنید و در انتهای ماه آن لیست را بررسی کنید متوجه الگوی یکسانی می شوید که مشخص می کند شما بیشتر به چه چیزهایی علاقه دارید.

 

 • شاید بیشترین خرج شما برای آموزش دیدن و خرید یا شرکت در کارگاه های آموزشی باشد.
 • یا خرید ابزاری که به پیشرفت کاری شما منجر شود.
 • یا وسایلی که با آنها بیشتر در خوش گذرانی های خود استفاده می کنید.
 • یا کتاب زیادی می خرید، به ظاهر خود می رسید، به کافه های متعددی می روید که ظاهر متفاوتی دارند و دوست دارید مکان های جدیدی را تست کنید.

 

با بررسی هر کدام از این موارد می شود متوجه شد آن فرد چه معیارهایی برای انتخاب هایش دارد و آن معیارها هرکدام متناسب با ویژگی های خاصی از اوست.

 

مثلا کسی که برای دیدن فیلم و تئاتر بخشی از پول خود را خرج می کند علاقه زیادی به هنر و تصاویر دارد. شاید بهتر باشد در زمینه های هنری جستجو کند تا یکی از حیطه های هنری را پیش بگیرد.

 

برای پیدا کردن علایق واقعی خود باید دنبال سرنخ های کوچکی باشید که در زندگیتان بسیار تکرار می شود و هرکدام نشانگر استعداد و علایق نهفته شماست.

همه این موارد را گفتم ولی یک نکته اساسی وجود دارد که باید در انتهای همه این بررسی ها به آن توجه کرد که در مقاله بعدی به آن می پردازم.

 

با توجه به این مقاله در کامنت ها بنویسید به نظر شما چه نشانه هایی در زندگیتان وجود داشته است که تا به امروز به آن توجه نکرده بودید و احساس می کنید می توانید با بررسی آنها علاقه جدید را به لیست علایق خود اضافه کنید.

 

در محصول “کشف رسالت زندگی” خیلی کامل در مورد پیدا شدن استعدادها و رسیدن به اهداف در زندگی صحبت کردم. برای اطلاعات بیشتر می توانید روی عکس زیر کلیک کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید