چطور استعداد و علایقم را بشناسم

برای عموم مردم پیدا کردن و شناختن استعداد و علایق شان کار دشواری است و این مسئله برایشان به یک معضل و دغدغه تبدیل شده است.

البته تقصیری هم ندارند.

دنیای درون انسان بسیار پیچیده و پر رمز و راز است و به این سادگی ها و بدون جستجو در شخصیت خود نمی توان استعدادها و علایق اصلی زندگیمان را پیدا کنیم، اما بالاخره باید از نقطه ای شروع کرد.

 

قبل از اینکه به راهکارهایی برای شناخت استعداد و علایق بپردازم باید دو نکته بسیار اساسی رو مطرح کنم که اگر از این دو نکته اطلاع نداشته باشیم ادامه کار بسیار سخت تر می شود.

 

علاقه واقعی

ما در زمانه و جامعه ای زندگی می کنیم که خیلی سریع و راحت از علایق و نظرات دیگران مطلع می شویم. به لطف حضور شبکه های مجازی و اینترنت خیلی راحت می توانیم بفهمیم اکثر انسان ها به چه کارهایی مشغول هستند و روزانه چه کارهایی را انجام می دهند.

 

شاید در نگاه اول این اتفاق بسیار خوب و مفید باشد و به جهان بینی ما کمک کند، ولی در عمل آسیب هایی را نیز در بر دارد.

 

اصلی ترین آسیبش این است که ما در علایق دیگران غرق می شویم. یعنی فکر می کنید برای اینکه همرنگ جماعت شویم و رسوا نشویم ما نیز باید از بین علایقی که عموم مردم دارند یکی را انتخاب کنیم و با آن ادامه زندگی را بگذرانیم. این اتفاق باعث می شود برای پیدا کردن علایق خود خلاقیت نداشته باشیم. فقط دنبال آنهایی باشیم که از قبل بوده اند.

 

از آنجایی که اکثر مردم می خواهند علایق خود را تبدیل به شغل کنند و از آن پول بسازند کار برایشان دشوارتر می شود و انتخاب ان سخت تر!

 

مثلا در دهه های قبل، علایق مردم به شغل هایی مثل مغازه داری، ورزش، مهندسی، پلیس و خلبان شدن، نجاری، معلمی، آشپزی، معماری، برق کاری، نوازندگی، خوانندگی و … بود و بر این اساس تعداد علایق کمتری وجود داشت که تبدیل به شغل و کسب درآمد شود ولی در حال حاضر بسیار بیشتر از قبل علاقه مندی وجود دارد که می توان آن را تبدیل به کسب و کار کرد.

 

اما اکثریت افراد چون تحت تاثیر خانواده خود هستند و از نصیحت های آنها پیروی می کنند هنوز هم محدود به همان علایق قدیمی هستند.

 

در صورتی که در این دهه اخیر اوضاع کاملا تغییر کرده است. مخصوصا با وجود فضای مجازی مشاغل بسیاری به شغل های روتین اجتماعی اضافه شده است.

 

اینفلوئنسرها یا افراد تاثیرگذار در اینستاگرام یا آپارات علایق خود را به شغل و در نهایت کسب درآمد تبدیل کرده اند.

 

  • گوینده هایی که با اجرای پادکست ها و ویدیوهای کمدی سر و صدای زیادی به پا کرده اند.
  • افرادی که به رستوران ها و غذاخوری ها سر می زنند.
  • کمدین هایی که با تبلیغ کردن ویدیوهای کمدی می سازند.
  • گیمرهایی که تنها با نقد بازی های مختلف معروف شده اند.

و هزاران علاقه و استعداد دیگر که به شغل تبدیل شده اند. اما چون افراد، مخصوصا جوانان و نوجوانان هنوز درک نکرده اند که هرگونه توانایی خود را می توانند به علاقه و به شغل تبدیل کنند، کماکان به دهن بزرگ تر هایی که متعلق به نسل های قبل هستند نگاه می کنند و به دنبال علایقی هستند که آنها تاییدشان کنند و برای پیشرفت آنها در آن زمینه ها آنها را حمایت کنند.

 

علاقه ها، خطوطی مقطع هستند، نه ممتد

از آنجایی که اکثر آدم ها کمال گرا هستند و می خواهند با انجام یک کار سریعا نتیجه بگیرند، باور دارند که باید دنبال علاقه ای باشند که با همان اولین انتخاب تا آخر عمر خود را بسازند.

اما این چنین نیست! همانگونه که لحظه لحظه ها عمر ما را می سازند، علایق بسیاری هم وجود دارند که یکدیگر را کامل می کنند و باید یکی پس از دیگری به دنبال آنها رفت.

 

بهترین کار این است که فکر کنید همین الان دوست دارید چه کاری را انجام دهید. بدون اینکه پیش بینی کنید حتی تا یک ساعت دیگر چه اتفاقی می افتد. سعی کنیم همین الان از لحظات خود استفاده کنیم.

 

اگر زندگی نامه افراد موفق را ببینید همه آنها چندین بار مسیر علاقه و زندگی خود را تغییر داده اند. در هر بحره از زندگی خود در تلاش بودند که از زندگی لذت ببرند و با استفاده از علایق خود ارزشی را به این جهان اضافه کنند. زمانی که این کار را بکنی خود به خود با گذشت زمان علایق جدیدی را پیدا می کنی که نتایج جدید و بزرگتری نسبت به علایق قدیمیت دارند.

 

به جای اینکه در جوانی بشینی و مدت ها غصه بخوری که علاقه ام چیست و چه کاری است که می تواند من را در عالم پیری رستگار کند، سعی کن همین الان لذت بخش ترین کاری که دوست داری را انجام دهی. حتی اگر شده این کار نگاه کردن به آسمان و زیبایی هایش باشد.

 

اگر تو هم جزء آن دست از کسانی هستی که در پیدا کردن علایق زندگی ات دچار مشکل شدی، در مورد این دو نکته خوب بشین فکر کن.

 

ببینید چه کارهای جدید و کوچکی وجود دارد که از انجام آنها لذت می بری و آنها را همین الان انجام بده

 

در مقاله بعدی در مورد راهکارهایی صحبت می کنم که می توانی با توجه به آنها خیلی راحت تر استعداد و علایق درونی خود را کشف کنی

 

برای خواندن قسمت دوم این مقاله روی این متن کلیک کنید.

 

3 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید