جلسه دوم دوره سرمایه در تاریخ ۲۱ تیرماه در دفتر مجموعه یک یاد خیلی عالی برگزار شد و شرکت کنندگان از این جلسه بسیار راضی بودند.

.

بعد از گذشت یک هفته از اولین جلسه این دوره دوباره دور هم جمع شدیم تا نسخه های جدیدی برای تغییر طرز فکرمان بپیچیم.

.

پیشنهاد می کنم گزارش جلسه اول دوره را از لینک زیر دنبال کنید.

.

گزارش جلسه اول دوره سرمایه : طرز فکر چطور ساخته می شود؟

.

همراه من باشید تا گزارشی کوتاه از جلسه دوم دوره سرمایه باهم بخوانیم.

.

امروز شرکت کنندگان دوره زمان ورود به جلسه با صحنه زیر رو به رو شدند و کارت سینه خود را که با عکس و اسم خودشان طراحی شده است را برداشتند و دور گردن خود انداختند تا جلسه دوم رسمیت بیشتری به خود بگیرد.

.

.

در این جلسه هم حدود ۲ ساعت قبل از شروع در دفتر مجموعه یک یاد حضور داشتیم تا همه چیز را بررسی کنیم و جلسه ای بی نقض را با هم بگذرانیم.

.

این جلسه هم مثل جلسه قبلی شروعی متفاوت داشت تا ذهن مخاطب از همان ابتدا درگیر موضوع جلسه شود.

.

ویدیوی زیر را که بخشی از شروع جلسه دوم است ببینید تا متوجه موضوع جلسه شوید و در ادامه بیشتر درباره آن بخوانید.

.

در این جلسه درباره یکی از اصلی ترین دغدغه های جامعه امروزی یعنی کسب درآمد بیشتر صحبت کردیم و بررسی کردیم چه طرز فکرهای اشتباهی را به همراه داریم که نمی گذارند ما از این همه ثروتی که در جهان وجود دارد و هرروز بیشتر می شود استفاده کنیم.

.

در ابتدا در مورد این مبحث صحبت کردیم که اصلا پول چیه و چرا در قرن های اخیر کسب ثروت برای عده ای از افراد سخت تر از گذشته شده است. با اینکه درصد زیادی از انسان های جهان هم به خوبی کسب درآمد می کنند و پول می سازند.

.

.

در ادامه اینگونه توضیح دادیم که زمانی که چیزی به نام پول و اسکناس نبود، انسان ها ترسی از عدم توانایی رسیدن به نیازهایشان نداشتند. زیرا آنها بالاخره وسیله یا کالایی برای مبادله کالا به کالا داشتند و می توانستند با معامله اجناس خود نیازهای مالی و خوراک و پوشاک خود را برطرف کنند.

.

اما زمانی که پول سر و کله اش در زندگی ها پیدا شد داستان متفاوت شد.

.

نیازها زیاد شدند و هر کسی هم نمی توانست همه کالاها رو تولید کند و در مقابلش پولی دریافت کند. پس عده ای از کار خانوادگی خود خارج شدند و برای دیگران کار کردند و به ازای آن دستمزد گرفتند.

.

این روند همینطور ادامه پیدا کرد تا زمانی که دیگر اطمینان قبلی برای کسب درآمد و تهیه نیازها از بین رفت و طرز فکر کمبود پول کم کم در ذهن افراد شکل گرفت و این طرز فکر باعث ایجاد استرس شد و استرس هم با مغز کاری کرد که دیگر نتواند ایده های پولساز تولید شود.

.

حالا باید چه کار کرد؟
درست است که محیط برروی این اتفاق تاثیر گذاشت و کم کم فاصله طبقاتی ایجاد شد، اما ما درخت نیستیم که نتوانیم محیطمان را تغییر ندهیم.

.

.

اگر از محیط زندگی خود و وضعیت آن ناراضی هستیم، می توانیم به محیطی دیگر نقل مکان کنیم.

.

اما مسئله اینجاست که انسان ها درد های لحظه ای کوتاه در مسیر بلند را بیشتر از درد ممتد کوتاه مدت می پسندند و حاضر نیستند این زحمت را به خود بدهند و از محل زندگی و شرایط فعلی خود دست بکشند.

.

این جلسه برخلاف جلسه قبل که بیشتر صحبت ها را مدرس آن می زد، این دفعه شرکت کنندگان خیلی بیشتر وارد گفتگو شدند و حتی چندین تمرین و بازی عملی هم انجام شد تا به درک بیشتر مفاهیم کمک کند.

.

کمی بعد درباره چند طرز فکر پایه و اساسی درباره کسب ثروت صحبت کردیم و مثال های عینی برای آن زدیم تا ببینیم چقدر طرز فکرهای ما می تواند رفتارمان را تغییر دهد.

.

مثلا این طرز فکر که ” پول و ثروت به اندازه کافی برای همه وجود نداره

.

.
برای اینکه این مطلب بیشتر فهمیده شود از ۴ نفر از شرکت کنندگان درخواست شد که به جلوی کلاس بیایند و هر کدام کالایی را همراه خود بیاورند.

.
من هم یک اسکناس ۱۰هزار تومانی را به یکی از دوستان دادم. آنها باید با کالاهایی که دارند و پولی که بین آنهاست معامله هایی انجام دهند.

.

در نهایت دیدیم با اینکه همه آنها آن پول را در دست ندارند اما آن اسکناس چندین بار استفاده شد و هر کدام از آنها دارایی هایی دارند. با این بازی خیلی راحت متوجه شدیم که هرکسی اراده کند می تواند آن پول را داشته باشد فقط در صورتی که ارزش یا کالایی برای عرضه داشته باشد.

.

در انتهای کلاس هم چند تمرین بسیار اساسی به شرکت کنندگان داده شد تا با انجام دادن آنها طرز فکرهای اشتباهی که در ذهنشان از کودکی شکل گرفته را پیدا کنند و آنها در طول زمان تغییر دهند.

.

.

و رسیدیم به بخش خوشمزه کلاس، پذیرایی که بازهم همراه با دوغ بود! (در دوره سرمایه ما طرفدار دوغ هستیم)
انقدر درگیر مطالب و گفتگو بودیم حواسمان به زمان نبود و جلسه دوم دوره سرمایه حوالی ساعت ۲۰ و ۳۰ دقیقه به پایان رسید.

.

از شما دعوت می کنم در ارتباط با مبحث جلسه دوم از لینک های زیر مطالب مرتبط را دنبال کنید:

.

چرا با وجود افزایش سالانه بحران اقتصادی ، میلیونرهای جهان بیشتر می شوند
چهار باور ویرانگر که جلوی ثروتمند شدنت را می گیرند
پادکست ۰۴ – باور

.

جدیدترین نوشته های آموزه خوندن داره

۲ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید