توسعه فردی: خوان پنجم توسعه فردی (باور به خود)

چندین بار این جملات رو شنیدی؟

 

به خودت باور داشته باشد

 

تو می تونی هرکاری بکنی

 

فقط کافیه خودتو باور کنی

فکر می کنم به صورت مستقیم و غیرمستقیم هزار دفعه این عبارات و جملات رو شنیدی. ولی آیا پیش خودت فکر کردی که اینا یعنی چی؟

یا تا حالا اقدامی هم برای عملی کردن این جملات انجام دادی؟

در این مثاله در مورد اولین سوال یعنی”اینا یعنی چی؟” صحبت می کنم.

قبلش این ویدئوی کوتاه رو ببین!

 

در کنار اینکه خیلی ویدیوی باحال و خنده داری شده ( دم سید جلال بابت این صداگذاری باحال گرم)، باید به این نکته هم توجه کنیم که این خانم مرغِ که با این قدرت پرواز می کنه، اونم نه یکی دو متر، قشنگ میره بالای درخت، چه اتفاقی افتاده که اینطوری شده؟

به نظر من می تونه دو تا علت داشته باشه.

۱ – همیشه میگن در شرایط اضطراری قدرت های کشف نشده موجودات نمایان میشه

و احتمال داره که برای اولین بار یهو این همه پرواز کنه و از دست شکارچی در بره

یا

۲ – این اتفاق قبلا هم زیاد افتاده و خانم مرغِ با بارها تمرین و فرار در موقیت های مختلف به این توانایی و قدرت رسیده

 

به نظر شما کدوم یکی از این دو حالت امکان پذیرتره؟ چند ثانیه فکر کنید بهش

.

.

.

.

.

.

.

.

حالا که فکر کردید منم نظرم رو بدم (شما هم می تونید همین الان نظرتون رو درباره این پدیده نایاب توی کامنت ها بنویسید)

 

به نظر من مورد دوم محتمل تره و منطقی تره.

احتمال داره یه بار یه بچه هاپو می خواسته بخورتش و ازش هم فاصله داشته و خانم مرغ ما تونسته بخاطر ترسی که داشته کمی بپره و از دست اون قاتل جانی فرار کنه و دفعه بعد باز این اتفاق افتاده و باز مرغ جان فرار کرده و این بار کمی بیشتر پریده.

این قصه انقدر تکرار شده که دیگه تو این کار اوستا شده و با کمترین زحمت می تونه پرواز کنه و جان سالم به سر ببره. خب خیلی موضوع راحت شد ولی احتمالا الان میگید خب این چه ربطی به باور به خود داره؟

مسئله دقیقا همینجاست. یک نکته اساسی در این سناریو بهش پرداخته نشده. اونم اینه که چطور شده که این قضیه هی تکرار شده. یعنی هی مرغ ما تلاش کرده که پرواز کنه و فرار کنه؟

 

جوابش توی مرحله اول هست.

وقتی که به هر دلیلی دفعه اول تونسته فرار بکنه و کمی بپره به خودش گفته:

اِ چی شد؟ این من بودم؟ یعنی منم بلدم از این کارا بکنم؟ من که اصلا عضله های متناسب برای پرواز رو ندارم، ولی تونستم کمی بپرم که!!!

ایول منم انگار می تونم. پس بذار یه نمه تمرین کنم.

اون اتفاقی که دفعه اول افتاد باعث شد یک باور متفاوت نسبت به خودش در وجودش شکل بگیره و این باور کم کم تبدیل شد به اقدام های بعدی.

 

[alert type=”success”]پس نتیجه می گیریم ما کی به خودمون نمی تونیم باور داشته باشیم؟ زمانی که اقدام نکنیم![/alert]

وقتی اولین اقدام شکل می گیره و اولین نتایج پیداشون میشه، اونجاهاست که باور به خود هم شکل می گیره. وقتی بتونیم این باورها رو در خودمون با اقدام هامون شکل بدیم تیکه دیگه ای از پازل توسعه فردی هم تکمیل میشه. حالا این باور می تونه برای خیلی از کارهایی باشه که می خوایم انجام بدیم.

از سخنرانی کردن گرفته، تا ایجاد روابط کاری و ورزش کردن و یه عکاس خوب شدن و یک نویسنده خوب شدن و الی آخر

 

اگر چهار خوان قبلی توسعه فردی رو داشته باشی ولی باور به خود و در نهایت اقدام رو نداشته باشی، ذره ای از جایی که هستی تکون نمی خوری. شما فرض کن تک تک کسانی که در تاریخ چیزی رو اختراع کردن باور به خود نداشتن و برای اختراع یا کشف چیزهای جدید اقدام نمی کردن! خب اونوقت من الان وسط غار در حال زدن دوتا سنگ بهم بودم تا آتیش روشن کنم که! (اگر منم باور به خود نداشته باشم همین کار هم نمی کنم)

 

[alert type=”danger”]این باورهایی که به خودمون داریم به همینجا ختم نمیشن و بعضی هاشون به این راحتی ها هم پیدا نمیشن.[/alert]

من مدتی قبل محصول صوتی ای به نام سوخت پرواز رو روی سایت منتشر کردم که در مورد همین مورد، یعنی باور به خود توش صحبت کردم که البته از این موضوع برای توجیح امید و امیدواری استفاده کردم. از لینک زیر می تونید توضیحات این دوره رو ببینید و دو قسمت اول و دومش رو به صورت رایگان دانلود کنید. مطمئنم اگر باورهایی که به خودتون دارید، باورهای مخربی باشند مطمئنا این دوره مخصوص شماست!

 

می خواهم قسمت اول و دوم سوخت پرواز رو رایگان دانلود کنم

 

مقاله بعدی اصل داستان توسعه فردی ماست. وقتی به این مرحله برسیم دیگه بهونه و نمی خوام و نمیشه و اینا نداریم! وقت عملکردنه

در مقاله بعدی در مورد عملگرایی صحبت داریم تا بدونی چطوری کارهایی که انجام دادنش برات سخت بوده رو با راحتی بیشتری انجامشون بدی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید