توسعه فردی چیه : هفت خوان توسعه فردی

توسعه فردی چیه : هفت خوان توسعه فردی

 

خب می رسیم به قولی که دیشب بهتون دادم. در مطلب قبلی که عنوانش “چطور شد که تو چاه افسردگی نیفتادم” بود، گفتم که می خوام در مورد مهم ترین عاملی که باعث شد من خودم رو از حال نافرمی که داشتم بیرون بیارم، توسعه فردی بود و قرار شد در موردش بیشتر صحبت کنیم تا دقیقا بفهمیم چرا انقدر بهبود توسعه فردی می تونه زندگیمون رو متحول بکنه.

قبلا هم این مورد رو گفتم که من اصلا خودم رو درگیر تعریفات اکادمیک و کاملا دقیق علمی نمی کنم و دوست ندارم خودم رو به تعریفاتی که دیگران از مسائل دارند محدود کنم، برای همین نمی خوام تعریف مشخصی از توسعه فردی داشته باشم ولی اگر ازم بخواید که در یک عبارت کوتاه بگم توسعه فردی چیه، من اینو بهتون میگم:

توسعه فردی یعنی رشد همیشگی همه جانبه!

خیلی تعریف جامعی هست، ولی راست و پوس کنده ترین تعریف هم هست.

در زندگی ما جنبه های مختلفی وجود داره، مثله وضعیت سلامتی، ارتباطات، وضعیت مالی، عاطفی، سیاسی، اجتماعی و … به همین دلیل هم هست که انسان یک موجوده تک بعدی نیست و این همه پیچیدگی در زندگیش وجود داره. 

و دقیقا به همین دلیل که آدمی زاد تک بعدی نیست و مسئولیت های زیادی رو سرش ریخته، حوصله اش نمیشه که روی همه اش کار کنه و جالب اینه که اکثریت مردم تاریخ تصمیم گرفتند حتی روی روی یدونه از اینا هم کار نکنند و همین باعث شده که پیشرفت و رشد و موفقیت برای هرکسی نباشه. 

مغز آدم این مدلی هست کلا. وقتی که گزینه ها و تصمیم های زیادی جلو روش باشه، یکم که فکر بکنه و نتونه راه حل سریعی براش پیدا بکنه، اولین کاری که می کنه اینه که کلا میزنه زیر همه چیز و بیخیال کل ماجرا میشه. تمام جنبه هایی که در بالا گفته شد هر کدومشون واسه خودشون داستان هایی دارند و همین هم باعث میشه که مثلا چندین میلیون نفر در تاریخ روی مقوله ای مثل فلسفه کار می کنن و هنوزم که هنوزه به نقطه اشتراک درست درمونی نرسیدند.

[alert type=”success”]با همه این تفاسیر اندک انسان هایی پیدا میشن که جسارت داشته باشن و روی توسعه فردی خودشون کار بکنن و در نهایت نتایج بهتری هم بگیرن. البته کُپ نکنید. قرار نیست در همه این موارد اوستاکار باشید. همین که بتونید حداقل در یک مورد هم سربلند باشید ما را بس![/alert]

خوبی توسعه فردی در این مسئله هست که وقتی از یک نقطه ای شروع می کنی و تصمیم می گیری که پیشرفت کنی، بعد از مدتی می بینی که اِ چه باحال، من روی خیلی از جنبه های زندگیم کار کردم و رشد کردم و خودم نفهمیدم ها! چه یهویی پیشرفت هام زیاد شد خودم متوجه نشدم. تازه می فهمید که مثه آمپول زدن فقط همون اولاش درد داشته و کم کم دیگه به صورت ناخودآگاه کاراتون داره به خوبی و خوشی پیش میره.

حالا احتمالا براتون سوال هست که خب بابا، فهمیدیم منظورت چیه، ولی خب بگو یعنی باید دقیقا چیکار کنیم، در ابتدا روی چه جنبه هایی کار کنیم تا بعدا اتوماتیک پیشرفت ها شروع بشن؟

 

هفت خوان توسعه فردی

توسعه فردی جنبه های زیادی داره که روی هرکدوم می تونیم سال ها بحث و گفتگو کنیم ولی من ۷ مورد از مهم ترین هاشون رو براتون لیست می کنم که در مقالات بعدی قرار هست هرروز در مورد یکی از این موارد صحبت بکنیم تا نقشه راه مناسبی برای رشدتون داشته باشید.

۱ – تعیین چشم انداز

۲ – شناخت کارکرد ذهن

۳ – مایندست یا طرز فکر

۴ – احساس ارزشمندی

۵ – باور به خویشتن

۶ – عملگرایی

۷ – روابط کارآمد

اینا هفت مرحله ای هستند که اگر ازشون به خوبی گذر کنید درصد زیادی از زندگیتون روی قلطک خواهد افتاد و بقیه مسیر رو هم افرادی که در مرحله ۷ باهاشون سر و کار دارید براتون می سازن تا هم دنیای خودتون هم دنیای دیگران جای بهتری برای زندگی کردن بشه.

همونطور که در مقاله قبلی گفتم خود من زمانی که به صورت ناخودآگاه و ناآگاهانه روی این موارد کار کردم زندگیشم شروع کرد به تغییرهای اساسی کردن و پیشرفت های دوستداشتنی شروع شد.

 

فردا در مورد تعیین چشم انداز صحبت می کنم که اگر همین یک مرحله رو هم به خوبی انجام بدید درصد بسیاری از مسیرتون روشن خواهد شد فکر می کنم از ۹۸ درصد مردم جهان جلوتر می افتید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید